April 29, 2024 Polska Year

Czy ogrzewanie propanem wciąż się opłaca odbiorcom indywidualnym?

Wybierając sposób ogrzewania domu i rodzaj stosowanego paliwa kierujemy się różnymi korzyściami. Z pewnością cenimy sobie wygodę użytkowania. Niektórzy użytkownicy cenią sobie również ekologiczny charakter opału. Jednak nadal jednym z najważniejszych czynników jest aspekt ekonomiczny. Oznacza to, że każdemu inwestorowi zależy na tym, aby wybrana metoda ogrzewania domu po prostu się opłacała. Czy tak jest w przypadku propanu? Wyjaśniamy, dlaczego odbiorcy indywidualni powinni postawić na ogrzewanie propanem i czy będzie to opłacalne.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie propanem, czyli korzyści tego rozwiązania

Gaz propan to paliwo opałowe charakteryzujące się licznymi zaletami. Z jednej strony jest to ekologiczna forma ogrzewania, która pozwala ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, gleby i wód gruntowych. Z drugiej strony gaz propan to także niebywała wygoda. Dzięki pełnej automatyzacji całego układu ogrzewania zasilanego propanem jest on całkowicie bezobsługowy, dając użytkownikom swobodę i komfort użytkowania. Jednak w obecnych, ciężkich i drogich czasach, wielu inwestorów z pewnością najbardziej zainteresują ekonomiczne rozwiązania grzewcze. Właśnie jedną z takich ekonomicznych metod jest ogrzewanie propanem.

Cena propanu — tanie paliwa dla ekonomicznego ogrzewania

O tym, że jakaś forma ogrzewania jest opłacalna dla użytkowników i jej odbiorców decyduje kilka czynników. Pierwszym i jednym z najważniejszych jest cena opału. Gaz propan jest jednym z najtańszych paliw opałowych dostępnych na rynku. Równie ważna jest także stałość tych cen. Zmieniają się one jedynie w okresie opałowym, nieznacznie rosnąc, kiedy wzrasta również zapotrzebowanie na tego typu surowce. Jednak po zakończeniu sezonu grzewczego ceny propanu ponownie spadają do wcześniejszego pułapu. Tym samym bez trudu można zaplanować tanie tankowanie propanu, zawsze po najniższej cenie. Cecha ta powoduje także, że użytkownicy zbiornikowych instalacji gazowych nie muszą obawiać się o nagłe wahania cen, które spowodują wzrost kosztów ogrzewania domu.

Wydajność gazu propan, jak spalać mniej a grzać więcej?

Jednak sama cena opału to nie wszystko. Równie duże znaczenie ma jego wydajność. Można to w prosty sposób policzyć i określić jako ilość paliwa, która w ciągu sezonu grzewczego będzie niezbędna do ogrzania domu i utrzymania w nim komfortu termicznego. Następnie przeliczenie tej ilości na cenę opału da nam realny koszt ogrzewania przy pomocy konkretnej metody i konkretnego materiału opałowego. Obliczenia te prezentują się bardzo korzystnie dla gazu propan. Płynny propan jest wyjątkowo wydajnym paliwem, co w połączeniu z niską ceną daje korzystny i opłacalny bilans. Ponadto wyposażenie zbiornikowej instalacji gazowej w nowoczesny kocioł kondensacyjny przynosi kolejne oszczędności dzięki zwiększeniu wydajności paliwa. Dzieje się to poprzez kondensację, czyli skraplanie pary wodnej. Proces ten pozwala odzyskać część ciepła i ograniczyć pobór paliwa w okresie grzewczym. Tym samym bez wątpliwości można stwierdzić, że ogrzewanie propanem wciąż jest opłacalne dla odbiorców indywidualnych.

Skorzystaj z dopłat, ogranicz koszty

Na koszty ogrzewania przy inwestycji w nowy kocioł i układ centralnego ogrzewania składają się również opłaty dotyczące robót instalacyjnych. Dlatego warto szukać sposobów na ich ograniczenie. Doskonałym rozwiązaniem jest pozyskiwanie środków z programów rządowych. Termomodernizacja, jaką jest zmiana kotła domowego, mieści się w założeniach programu „Czyste Powietrze”. W ramach tego programu właściciel nieruchomości może złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów przeprowadzenia prac. Po zmianach w zasadach działania programu od 2022 roku możliwe jest uzyskanie dofinansowania nawet do 90%. To niebywała szansa, która dodatkowo zwiększa opłacalność zbiornikowych instalacji gazowych dla odbiorców indywidualnych.

źródło: lpgdirect.pl