April 16, 2024 Polska Year

Usługi door-to-door w TSL – czym się wyróżniają? Kiedy warto o nich pomyśleć?

W sektorze TSL usługi o charakterze kompleksowym mają ogromne znaczenie. Pozwalają budować przewagę konkurencyjną, a także lepiej dbać o potrzeby klientów. Dobrym na to przykładem są przewozy typu door-to-door, oferowane przez najważniejszych graczy na rynku. Czego dotyczą i dlaczego warto się nimi zainteresować? Kwestie te wyjaśniamy w poniższym tekście.

Co to jest usługa door-to-door – definicja

 Angielskie określenie door to door można przetłumaczyć na „od drzwi do drzwi”, co już samo w sobie nakieruje Cię na wytłumaczenie tego pojęcia. Mowa tu bowiem o usłudze polegającej na transporcie towarów od miejsca jego nadania, aż do wskazanego adresu odbioru. Ma ona więc charakter kompleksowy. Przewoźnik realizuje szereg czynności, które mają zagwarantować optymalizację przewozu. Czego najczęściej dotyczą?

  • Pierwszy etap zawsze obejmuje dokładną analizę specyfiki towaru i potrzeb klienta. Wszystko po to, aby wybrać najlepszą trasę, wielkość kontenera, a także rodzaj pojazdów. Usługa door-to-door odbywać się może bowiem ciężarówkami, pociągami, drogą powietrzną lub morską. W przypadku długich tras korzystny okazuje się tak zwany transport multimodalny, zakładający użycie przynajmniej dwóch środków przewozu (np. ciężarówki i statku).
  •  Po przygotowaniu planu i porozumieniu się z klientem, firma przewozowa odbiera towar od klienta. Oczywiście dbając o jego właściwe zabezpieczenie i stworzenie specjalnych warunków, jeśli są wymagane. Niektóre produktu muszą być na przykład transportowane wyłącznie w chłodniach, dlatego przewoźnik powinien być gotowy na taką ewentualność.
  •  W ramach usług door to door realizowany jest również ewentualny przeładunek towarów i jego magazynowanie. Do tego dochodzą wszelkie kwestie formalne, związane chociażby z procedurą celną. Za to wszystko odpowiada wynajęta firma, dzięki czemu klient nie musi martwić się całym procesem.
  • Na koniec towar jest dowożony do miejsca docelowego, a następnie wyładowywany. Zamawiający otrzymuje potwierdzenie.

 Jest to oczywiście uproszczony opis omawianej procedury. W praktyce jest ona bardziej skomplikowana, uwzględnia znacznie więcej kwestii formalnych, a także czynności realizowanych w ramach usługi. Za każdym razem chodzi jednak o pełną obsługę klienta – od początku do końca.

Dlaczego warto zdecydować się na usługi door-to-door? Kiedy są najbardziej opłacalne?

 Kompleksowość, jaką zapewnia transport door to door, przynosi wiele korzyści, dlatego nic dziwnego, że cieszy się on tak dużą popularnością. Pozwala on przede wszystkim zaoszczędzić mnóstwo czasu, a nierzadko również pieniędzy.

Przewóz towarów odbywa się znacznie szybciej, ponieważ eliminowane są typowe opóźnienia oraz problemy, jakie występują w przypadku pracy kilku pośredników. Zamawiający nie musi martwić się tym, czy poszczególne podmioty zagwarantują podobny poziom realizacji usług. Wszystkim zajmuje się jedna firma i współpracujący z nią spedytorzy, kierowcy i specjaliści od logistyki. Ma to wpływ również na bezpieczeństwo ładunku.

Działania door-to-door zakładają także właściwe dopasowanie oferty do potrzeb klienta. To natomiast przekłada się na optymalizację kosztów oraz możliwość łatwiejszego doprecyzowania indywidualnych potrzeb, niezależnie od tego, jakie dokładnie towary są przewożone.

Transport typu door-to-door to świetne rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw. Sprawdza się on szczególnie w przypadku długich tras międzynarodowych, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby realizować go też lokalnie. Za każdym razem najważniejszy okaże się wybór właściwej firmy z branży TSL, która przyjmie zamówienie i zadba o jego wykonanie.

Z tego powodu warto dokładnie prześledzić rynek, sprawdzić oferty poszczególnych podmiotów, a także zapoznać się z opiniami innych klientów, którzy mieli już okazję z nim współpracować. Pozwoli Ci to podjąć dobrą decyzję i skorzystać z wszystkich zalet usług typu door-to-door.

źródło: TRANSlogis transport i spedycja międzynarodowa

in Biznes