April 16, 2024 Polska Year

Czy ogrzewanie firmy propanem jest opłacalne?

W obecnych czasach ciągłych podwyżek i niepewnej sytuacji na rynku, każda nawet najdrobniejsza oszczędność jest na wagę złota. Oszczędności szukamy zarówno w swoich własnych domach, ale także jako właściciele w firmie, którą prowadzimy. Doskonałym sposobem na zmniejszenie wydatków jest zmiana metody ogrzewania budynków firmy. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania gazem propan. Jeśli już słyszeliście o tej możliwości, ale nadal zastanawiacie się czy gaz propan na pewno jest odpowiedni dla was, jak to wygląda i czy faktycznie się opłaca, to podpowiemy jak się zdecydować na takie rozwiązanie.

Jak działa ogrzewanie na propan?

Ogrzewanie gazem propan to niezwykle funkcjonalna, wygodna, a przede wszystkim ekonomiczna forma ogrzewania. Doskonale nadaje się ona zarówno do firmy, jak i do domów jednorodzinnych. Cała instalacja na gaz propan służąca do ogrzewania budynków składa się z kilku elementów. Nie może zabraknąć zbiornika na gaz zlokalizowanego poza budynkiem, na terenie posesji oraz pieca kondensacyjnego spalającego gaz propan. Oba te elementy połączone są ze sobą oraz z kaloryferami miedzianymi rurkami. Gaz doprowadzany ze zbiornika do pieca, zostaje w nim spalony i w ten sposób wytwarza się ciepło.

Ogrzewanie propanem dla firm

Ogrzewanie gazem propan jest dostępne zarówno dla odbiorców prywatnych, jak i firm. Jedynym warunkiem jest posiadanie przez firmę choć malutkiej działki wokół swojej siedziby, na której będzie możliwość posadowienia zbiornika na gaz. Specjaliści zajmujący się realizacją inwestycji związanej z wyposażaniem budynków w ogrzewanie gazowe, z powodzeniem wykonają prace zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w firmie. Bez znaczenia jest również wielkość firmy. Ogrzewanie na gaz propan poradzi sobie z dowolną przestrzenią biurową, którą trzeba będzie ogrzać. Nie ma również znaczenia czy pomieszczenia wyposażone są w tradycyjne kaloryfery naścienne, czy też w nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Gaz propan nadaje się do zasilania obu typów ogrzewania. A czy firmie opłaca się montaż ogrzewania na propan? Jak najbardziej.

Czy można oszczędzić na ogrzewaniu propanem?

Ogrzewanie pomieszczeń biurowych oraz siedziby firmy to dość kosztowna inwestycja. I jest to niezależne od tego, jaki materiał opałowy czy metoda grzewcza jest aktualnie stosowana w firmie. Jednak warto wiedzieć, że z pewnością można zamienić aktualnie stosowane ogrzewanie na bardziej ekonomiczne. Jeśli myślicie, że to niemożliwe, to należy przyjrzeć się bliżej ogrzewaniu na gaz propan

Na to, że gaz propan jest obecnie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem do ogrzewania firmy, ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze, niskie ceny gazu, po drugie – wysoka wydajność grzewcza gazu propan, po trzecie – niski koszt utrzymania instalacji. Zacznijmy jednak od początku. Niskie ceny gazu zachęcają wielu użytkowników do zmiany formy ogrzewania właśnie na ogrzewanie propanem. Dodatkowo należy wiedzieć, że ceny gazu zmieniają się na przestrzeni roku. W okresie zwiększonego popytu na gaz, czyli jesienią i zimą, ceny nieznacznie rosną. Tylko po to, by po zakończeniu okresu grzewczego, wiosną i latem, ponownie spaść. Dzięki zakupowi zbiornika odpowiedniej wielkości można z łatwością zaplanować tankowanie, tak by odbywało się ono w okresie, kiedy ceny gazu są najniższe. Dodatkowo gaz propan to jeden z najbardziej wydajnych paliw opałowych, który pozwala na uzyskanie dużych ilości ciepła przy niewielkim zużyciu paliwa. Jeśli do tego dodamy wykorzystanie pieca kondensacyjnego to wydajność jeszcze wzrasta. 

 

Piec kondensacyjny wykorzystując zjawisko kondensacji, czyli skraplania gorącej pary, pozwala odzyskać ciepło z pary będącej efektem ubocznym spalania propanu. Ciepło odzyskane w ten sposób zostaje skierowane do układu grzewczego, a więc do kaloryferów i dzięki temu można zmniejszyć spalanie propanu przy zachowaniu komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Dla firm równie ważny jest koszt utrzymania ogrzewania, a ten jest wyjątkowo niski. Instalacja jest niemal bezobsługowa, a więc zbędny jest etat dla osoby, która doglądałaby pieca. Wydatki ograniczają się jedynie do corocznych, obowiązkowych kontroli szczelności instalacji. Wszystko to razem sprawia, że ogrzewanie firmy propanem jest wyjątkowo opłacalne.