Chodzenie, bieganie – to czynności, które towarzyszą nam na co dzień. Wykonywane są przez nas mechanicznie, nie zastanawiamy się nad tym, jak dokładnie powinny się odbywać, co się na nie składa. Zaczynamy o tym myśleć dopiero, kiedy odczuwamy dolegliwości z tym związane. W sytuacji, gdy mamy problem ze ścięgnem Achillesa, należy udać się do ortopedy, który oceni, czy zachodzą tam jakieś niepokojące zmiany i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wdroży odpowiednie leczenie.
Ścięgno Achillesa – funkcja w organizmie
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w całym organizmie ludzkim. Pełni niezwykle ważne funkcje – umożliwia codzienne poruszanie się, chodzenie czy bieganie, chodzenie po schodach. Łączy mięśnie podudzia z kością pięty, jest mocno eksploatowane, zatem narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i nieprawidłowości. Pierwszym objawem, który może wskazywać na coś niepokojącego, jest ból w obrębie łydki. Najczęściej skarżą się na niego osoby czynnie i regularnie uprawiające sport, ponieważ właśnie w ten sposób mogą narażać ścięgno na dodatkowe obciążenia. Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie są związane ze sportem, nie są narażone na urazy ścięgna Achillesa. Najczęściej wymienia się w tej sytuacji zapalenie ścięgna, nadwyrężenie, a także częściowe naderwanie.
Co wpływa na uraz ścięgna Achillesa?
Istnieje wiele czynników, które mogą powodować uszkodzenia ścięgna. Z racji tego, że jest to kontuzja często dotycząca sportowców, to właśnie regularne i intensywne uprawianie aktywności fizycznej może być elementem sprzyjającym nadwyrężeniu ścięgna Achillesa. Wpływają na to na przykład zmiana treningu, jego intensywności, dodanie nowych zestawów ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że na stan ścięgna mogą wpływać także słabe mięśnie łydki czy chodzenie w butach na obcasie, co narzuca nienaturalną pozycję chodzenia. Może się okazać, że z początku ból będzie się pojawiać jedynie momentami, na przykład w trakcie treningu, po czym szybko będzie ustępować. Często jednak z czasem zaczyna się pogłębiać. Dodatkowymi objawami, które sugerują problemy w obrębie ścięgna Achillesa są obrzęk pięty, jej zasinienie czy też nagły i silny, długo utrzymujący się ból, ale i ograniczenie ruchomości. To już jest konkretne wskazanie do tego, żeby udać się do lekarza.
USG ścięgna Achillesa – jak przebiega badanie?
Tak jak w przypadku każdego innego badania USG, również w tej sytuacji jest to procedura bezpieczna i nieinwazyjna dla pacjenta. Z początku lekarz prowadzący – ortopeda, przeprowadza wywiad, by dowiedzieć się, w jakich okolicznościach pojawił się ból w obrębie ścięgna Achillesa. Będzie wiedzieć dzięki temu, czy jest to wynik nagłego urazu, czy może raczej jest to efekt długiej eksploatacji tej części ciała.
Pacjent nie musi wcześniej przygotowywać się do tego badania. Diagnosta przykłada głowicę aparatu do stopy i bada w ten sposób strukturę ścięgna, jego kaletkę, zarysy kostne i przyczep piętowy. Sprawdza w ten sposób, czy doszło jedynie do nadwyrężenia ścięgna czy może do jego zerwania – całkowitego lub częściowego. Na tej podstawie może zadecydować o dalszym leczeniu.
Leczenie urazu ścięgna Achillesa
W zależności od tego, jakie dolegliwości występują u pacjenta w przypadku urazu ścięgna Achillesa, takie leczenie będzie zastosowane. Jeśli jest to niewielkie nadwyrężenie, może się okazać, że wystarczy ograniczyć intensywność treningu, dołożyć ćwiczenia rozciągające właśnie na te partie ciała, zwiększyć czas na odpoczynek. Ortopeda może też zalecić rezygnację z chodzenia w butach na wysokich obcasach. Jeśli jednak dolegliwości są poważniejsze, mogą wymagać długiej rehabilitacji, a w skrajnych przypadkach – interwencji chirurgicznej. Należy pamiętać, że leczenie dolegliwości związanych ze ścięgnem Achillesa jest długotrwałe i powrót do pełnej sprawności, w zależności od poziomu urazu, może trwać nawet kilka miesięcy. Jednocześnie nie można tego lekceważyć, ponieważ będzie to miało wpływ na codzienne funkcjonowanie pacjenta.