April 16, 2024 Polska Year

Klimatyzacja – sposób na czyste powietrze o każdej porze roku

Powodów, dla których montuje się klimatyzację, jest naprawdę sporo – oprócz biur, firm czy zakładów usługowych – sprawdza się ona także w użytku domowym, poprawiając komfort i jakość życia. Wybór odpowiedniego systemu sprawia, że z powodzeniem można ją użytkować przez cały rok bez nadwyrężania budżetu. Jaką klimatyzację zatem wybrać i jakie są jej zalety?

Zawsze świeże powietrze

Oprócz podstawowej funkcji jaką jest chłodzenie powietrza, klimatyzacja posiada szereg innych zalet – po pierwsze, jest to najlepszy sposób na świeże i czyste powietrze. Specjalne filtry, znajdujące się w wymiennikach ciepła, oczyszczają i schładzają powietrze pozyskane z zewnątrz. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemami oddechowymi a także dla alergików. Nowoczesne systemy chłodzące sprawiają, że urządzenia posiadają spory zakres regulacji temperatury, dzięki czemu można je stosować w upalne dni, a także w okresie jesienno-zimowym. Przykładem urządzeń, które skutecznie filtrują powietrze, są klimatyzatory Toshiba. Wbudowane w nie systemy jonizacji powietrza sprawiają, że jest ono pozbawione wszelkich zanieczyszczeń – jest to w szczególności polecane rozwiązanie zwłaszcza w silnie zurbanizowanych aglomeracjach miejskich.

Zaawansowane klimatyzatory – na przykład Toshiba Daiseikai 9 pozwalają nie tylko na usuwanie mikroorganizmów i alergenów z pozyskiwanego z zewnątrz budynku powietrza, ale także absorbują dym i zapachy, przez co w pomieszczeniu przez cały czas utrzymuje się świeża i przyjazna dla zdrowia człowieka atmosfera.

Największym zagrożeniem dla człowieka są pleśni, które lubują się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Takie warunki właśnie znajdują się wewnątrz jednostek klimatyzacyjnych lokowanych w pomieszczeniach. Toshiba rozwiązała ten problem stosując w urządzeniach samoczyszczący się wymiennik redukujący wilgoć wewnątrz jednostki.

Klimatyzacja do domu i biura

Stosując klimatyzację w biurze poprawia się nie tylko komfort pracy, ale także jej wydajność. W momencie, gdy na zewnątrz temperatura otoczenia przekracza ponad 30 stopni, wewnątrz budynku panuje optymalna dla człowieka temperatura pozwalająca na pełną koncentrację. Na rynku dostępnych w sprzedaży jest wiele systemów klimatyzacji, które z powodzeniem można zaadaptować do małych przestrzeni, a także dużych powierzchni.

Coraz częściej także osoby prywatne decydują się na instalację klimatyzacji w domach i mieszkaniach. Warto wspomnieć, że obecnie dostępne urządzenia cechują się bardzo niskim zużyciem energii co nie wpływa znacząco na domowy budżet.

Regularny serwis przekłada się na jakość powietrza

By móc cieszyć się sprawną klimatyzacją przez wiele lat należy pamiętać o regularnym serwisie, który obejmuje uzupełnienie czynnika chłodzącego, jak również wymianę filtrów. Stosując się do zaleceń producenta, wewnątrz układu eliminuje się ryzyko powstawania zabrudzeń oraz tworzeniu się pleśni, a także magazynowaniu roztoczy i innych mikroorganizmów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie użytkowników klimatyzacji. W ten sposób zyskuje się pewność, że klimatyzacja będzie działać bezawaryjnie, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości.

Warto dodać, że serwisowanie systemów klimatyzacji powinno odbywać się co najmniej raz do roku przed rozpoczęciem sezonu. Jeśli stosujesz urządzenia także do podgrzewania pomieszczeń, zdecyduj się na dodatkowy serwis – w ten sposób będziesz mieć gwarancję, że zarówno chłodne, jak i ciepłe powietrze emitowane przez system będzie wolne od szkodliwych związków i mikroorganizmów.

Klimatyzacja na każdą okazję

Chcąc dokonać zakupu i instalacji układu klimatyzacji warto skonsultować tę usługę z profesjonalnymi doradcami, którzy pomogą dobrać optymalne rozwiązanie. Istnieje bowiem wiele urządzeń, które przeznaczone są do konkretnych pomieszczeń. W przypadku małych powierzchni idealnym rozwiązaniem są klimatyzatory ścienne pracujące w systemie split – jest to system, w którym  jeden wymiennik współpracuje z zewnętrznym agregatem. W przypadku większych powierzchni, takich jak biuro lub wielopokojowe mieszkanie, poleca się układ działający w oparciu o metodę multi-split, gdzie do jednego agregatu można podłączyć do pięciu urządzeń. To, co wyróżnia ten system, to możliwość indywidualnego ustawienia każdego urządzenia według własnych preferencji.

Montaż klimatyzacji jest inwestycją na lata – po pierwsze z powodzeniem nadaje się do schładzania powietrza oraz jego ogrzewania o każdej porze roku, a za sprawą nowoczesnych podzespołów jest to stosunkowo tanie i atrakcyjne rozwiązanie. Kolejną zaletą jest omawiany wcześniej system filtracji powietrza, który dostarcza świeże powietrze pozbawione zanieczyszczeń. Wpływa to pozytywnie na zdrowie a także samopoczucie, zapewniając wysoki komfort. Należy także pamiętać, że regularny serwis klimatyzacji to jej dłuższa żywotność oraz wysoka wydajność.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *