December 4, 2023 Polska Year

Jaki rodzaj pochówku jest dopuszczalny w Polsce?

Ludzie dzielą się na dwie grupy – w pierwszej znajdują się ci, którzy nie chcą myśleć o śmierci. Z kolei w drugiej miejsce zajmują osoby, które mają dokładną wizję tego, jak chciałyby, żeby wyglądało ich ostatnie pożegnanie. Niektórzy decydują się na wcześniejszy wykup miejsca na cmentarzu, po to, by nie obciążać tą decyzją swoich bliskich. Część osób chce, żeby w trakcie pogrzebu została puszczona ich ulubiona piosenka, a jeszcze inni całą organizację pochówku chcą wcześniej dokładnie przedyskutować ze swoją rodziną. Warto najpierw dowiedzieć się jednak, jaki rodzaj pochówku jest w Polsce dopuszczalny.

Pochówek tradycyjny

Wciąż najpopularniejszy w Polsce jest pogrzeb tradycyjny. Bez względu na to, czy jest to uroczystość przeprowadzona w obrządku katolickim, czy świeckim, ciało zmarłego chowane jest w trumnie, na cmentarzu, w wybranym uprzednio miejscu. Może być także powiązane z opcją dochowania, jeżeli jest wola, by pochować osobę zmarłą w grobie rodzinnym, już istniejącym. Należy jednak uprzednio sprawdzić czy grób ten jest do dochowania odpowiednio przygotowany. Dom pogrzebowy przygotowuje ciało zmarłego do pochówku, jest więc możliwość wcześniejszego pożegnania się z osobą bliską, jeżeli tylko nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Trumna jest przewożona odpowiednio wyposażonym karawanem, a na niewielkich odległościach – na przykład między kaplicą cmentarną, a pojazdem – przenoszona przez pracowników zakładu pogrzebowego. Możliwy jest tu także udział rodziny, jeśli tylko taka jest jej wola.

Pogrzeb z kremacją

Rozwiązaniem często wybieranym przez rodziny osób zmarłych jest pogrzeb z kremacją. Warto wiedzieć, że również w tym przypadku ciało zmarłego jest przygotowywane do pochówku dokładnie tak, jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Również istnieje możliwość pożegnania się z bliską osobą, jeszcze przed spopieleniem ciała. Następnie ciało przenoszone jest do krematorium. Popioły umieszczane są we wcześniej wybranej przez rodzinę urnie. Wszystko z zachowaniem należytej godności i powagi sytuacji. Należy jednak pamiętać, że urna z prochami również musi być złożona na cmentarzu. Tu także istnieje możliwość dochowania do istniejącego już grobu rodzinnego, są także specjalnie przygotowane do tego kolumbaria. 

Według polskiego prawa, nie jest możliwe przechowywanie urny z prochami osoby zmarłej we własnym domu. Nie można także dokonać pochówku na swoim terenie, czyli na przykład w ogrodzie. Jest to dokładnie zapisane w przepisach prawa, za stworzenie cmentarza odpowiadają jedynie władze gminne oraz kościelne – i to też tylko w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego. Nie można więc wybrać sobie dowolnego miejsca na pochówek osoby bliskiej, nawet jeśli mogłoby się wydawać, że umieszczenie urny w ziemi nie będzie dużym problemem. Podobnie jest w przypadku rozsypywania prochów osoby zmarłej. Choć jest to rozwiązanie często pokazywane na wielu różnych filmach czy serialach, w Polsce jest to nielegalne. Warto także pamiętać, że każdy, kto narusza przepisy prawa zawarte w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych, podlega karze grzywny lub aresztu.

Przekazanie ciała do celów medycznych

Dość rzadkim, ale możliwym rozwiązaniem jest także przekazywanie ciała osoby zmarłej do celów medycznych. Przede wszystkim chodzi tu o możliwość transplantacji wybranych organów lub przekazania ciała uczelniom medycznym, dzięki czemu studenci mogliby uczyć się ludzkiej anatomii i poszerzać swoją wiedzę. Co ciekawe, można uprzednio wybrać, do której konkretnie uczelni ciało ma trafić. Istnieje możliwość wypełnienia odpowiednich dokumentów, które poświadczą chęć przekazania naszego ciała po śmierci do celów medycznych lub na potrzeby transplantologii – można te oświadczenia nosić zawsze przy sobie. W przypadku decyzji o przekazaniu ciała do uczelni medycznych, konieczne jest także potwierdzenie tej woli dokumentem notarialnym. W sytuacji przekazania organów na potrzeby przeszczepów, wystarczy oświadczenie woli.

Źródło: Elizjum – zakład pogrzebowy Warszawa

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *