December 4, 2023 Polska Year

Jak odżywiać się racjonalnie?

Zdrowe odżywianie od dawna nie jest już wyłącznie fanaberią osób aktywnych fizycznie i dbających o szczupłą sylwetkę. Edukacja oraz kampanie społeczne uzmysłowiły nam, że racjonalne żywienie ma wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie oraz życie. Co to jednak oznacza i jak przestrzegać podstawowych zasad, które pozwolą nam należycie zadbać o siebie?

W sieci znaleźć można wiele poradników dotyczących tego, czym jest zdrowe menu, z czego powinno się składać i jak z niego skorzystać. I choć dieta poszczególnych osób zazwyczaj różni się w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji, pewne zasady pozostają niezmienne. Kierowanie się nimi pozwoli osiągnąć cel nie tylko w postaci zdrowego odżywiania, ale również schudnięcia czy też uzyskania sportowej sylwetki

Co to jest odżywianie racjonalne?

Zanim jednak przejdziemy do wskazywania najważniejszych zasad, warto najpierw zastanowić się, czym tak naprawdę jest racjonalne odżywienia. Osoba, która chce się odżywiać w sposób racjonalny, powinna pamiętać przede wszystkim o zbilansowanej, zróżnicowanej diecie, złożonej z posiłków zawierających wszystkie najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Nie może być więc jednostajna, oparta na jednej grupie produktów.

Racjonalność w przypadku jedzenia oznacza również utrzymywanie stałych pór spożywania posiłków, a także zachowanie umiaru w ilości jedzenia. Do tego dochodzi też istotne wsłuchiwanie się w potrzeby własnego organizmu.

Szybki tryb życia, stres i brak czasu może znacząco utrudniać utrzymywanie racjonalnego żywienia, toteż czasem warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doskonale pod tym względem sprawdzi się catering dietetyczny, oparty na diecie pudełkowej. Dzięki niej zachowamy regularność oraz zróżnicowanie diety.

Jak odżywiać się racjonalnie?

Trzymając się racjonalności w żywieniu, powinniśmy unikać przesady i swobodnego podejścia do pewnych kwestii. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym znacznie łatwiej przejdziemy na zdrowie żywienie.

  1. Zdrowe nawyki. Jedzenie racjonalne oznacza konieczność trzymania się określonych pór, w których spożywamy posiłki. Powinniśmy unikać podjadania. To uczucie głodu wskazuje potrzeba jedzenia, a nie stres, nuda czy własne zachcianki.
  1. Określone posiłki. Należy zadbać o naturalny podział na śniadania, obiady i kolacje, który zazwyczaj jest uzupełniany o dwa dodatkowe posiłki w ciągu dnia, tak aby przyzwyczaić organizm do pewnego reżimu żywieniowego i wyeliminować w ten sposób wspomniane podjadanie. Kolejny raz pomocna w tym okaże się dieta pudełkowa. Takie jedzenie z dowozem znacznie ułatwia trzymanie się pewnych zasad.
  1. Kultura spożywania. Racjonalne odżywianie nie może być równoznaczne ze spożywaniem w pośpiechu lub na siłę. Jedzenie to przyjemność, to pewnego rodzaju celebracja, która trwa tyle, ile powinna. Spokojne przyjmowanie posiłków ma oczywiście wpływ także na zdrowie naszego organizmu.
  1. Świadomy dobór produktów. Jak już wspomnieliśmy, należy celować w jedzenie smaczne i zdrowe. To zaś wymaga przygotowania zróżnicowanej, zbilansowanej diety, zawierającej wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Mięso, ryby, nabiał, warzywa, owoce – wszystko to (i wiele więcej) powinno znaleźć się w takiej diecie. Catering dietetyczny znacznie ułatwi jej przygotowanie, choćby w oparciu o dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
  1. Nie tylko jedzenie. Ważne jest również picie. Decydując się na zdrową dietę, często zapominamy o tym, jakie znaczenie ma odpowiednie nawadnianie organizmu. Dlatego też powinniśmy przyjmować co najmniej 2 litry płynów każdego dnia.

Racjonalne odżywianie oznacza nie tylko zdrową, ale i odpowiednio dopasowaną dietę. Powinniśmy wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu, a następnie reagować na nie poprzez dostarczanie odpowiedników składników odżywczych. Znaczenie ma również to, w jaki sposób to robimy. Czy jemy spokojnie, o wyznaczonych porach czy raczej w pośpiechu i wtedy, kiedy nam się przypomni. Zdrowy tryb życia to codzienne staranie się o to, aby nasz organizm otrzymywał wszystko, czego potrzebuje.

Źródło: ZdroweMenu – dieta pudełkowa Warszawa

 

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *