June 13, 2024 Polska Year

Schody ze stali spiralne – charakterystyka i porady praktyków

Stalowe schody spiralne najczęściej są wybierane do nowoczesnych mieszkań dwukondygnacyjnych i mieszkań loftowych. Inwestorzy coraz częściej jednak przekonują się do tego, że jest to też dobre rozwiązanie do domów jednorodzinnych – stalowe schody kręcone są nie tylko bardzo stylowe, ale i funkcjonalne i dopasowują się do właściwie każdego wnętrza. 

Schody kręcone – przydatne informacje 

Schody kręcone zbudowane są na planie koła i posadowione na słupie podporowym, który utrzymuje całą konstrukcję. Stopnie schodów zazwyczaj przybierają kształt trójkąta, który zwęża się przy podstawie słupa. W przypadku schodów stalowych stopnie nakładane są na stalowy słup i zaciskane na nim metalowym lub drewnianym kołnierzem, który ma za zadanie zabezpieczyć je od wewnątrz i utrzymać w równej odległości. Poza słupem nośnym stopnie schodów kręconych są wzmacniane przez dystans. Zaletą schodów spiralnych jest nie tylko ich niewielki rozmiar, ale i możliwość dopasowania ich do właściwie każdej przestrzeni użytkowej. Decydując się na zakup schodów spiralnych, musimy się jednak zastanowić nad ich przeznaczeniem – dla wielu użytkowników nieduży rozmiar schodów może być niedogodnością i utrudniać swobodne poruszanie się po stopniach. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych lub osób z ograniczoną zdolnością ruchową. 

Zatwierdzając projekt stalowych schodów spiralnych, powinniśmy więc pamiętać przede wszystkim o tym, aby były one dostosowane do naszych potrzeb i warunków technicznych pomieszczenia, w którym mają być zainstalowane schody. Średnica schodów nie powinna być mniejsza niż 130 cm – im jest ona większa, tym schody spiralne są dużo wygodniejsze i bardziej funkcjonalne. Zaleca się, żeby średnica schodów tego typu sięgała nawet 200 cm. 

Gdzie zainstalować schody kręcone?

Metalowe schody kręcone są na tyle klasycznym i uniwersalnym projektem, że dobrze komponują się właściwe z każdym wystrojem – od klasycznego po bardziej nowoczesny i awangardowy. Z tego względu świetnie wyglądają zarówno w nowoczesnych mieszkaniach loftowych, jak i domach jednorodzinnych. Schody tego typu dobrze sprawdzają się też w galeriach handlowych i biurowcach, a także jako wejście ewakuacyjne czy schody prowadzące na poddasze

Z uwagi na specyficzną budowę stalowych schodów kręconych nie poleca się ich instalacji w mieszkaniach, w których ich częstymi użytkownikami będą dzieci. Żeberkowa konstrukcja schodów spiralnych i ich stosunkowo niewielki rozmiar mogą stanowić dla nich utrudnienie w pokonywaniu stopni. Co istotne, z uwagi na zwężające się stopnie po schodach tego typu będzie nam bardzo trudno przenosić duże przedmioty.  

Stalowe schody kręcone – inwestycja na lata

Inwestorzy decydujący się na zakup stalowych schodów kręconych chwalą swój wybór nie tylko ze względu na funkcjonalność tego typu konstrukcji, ale przede wszystkim na ich nietuzinkowość i ponadczasowość. Spiralne schody wewnętrzne wykonane z metalu mogą skutecznie otworzyć przestrzeń i doświetlić małe pomieszczenie, a przy okazji podkreślić nowoczesny charakter mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzają się też w bardzo małych pomieszczeniach, ponieważ nie są tak duże jak klasyczne schody jednobiegowe i z powodzeniem mogą łączyć dwie kondygnacje, nie zabierając przy tym przestrzeni użytkowej. Stalowe schody są też niezwykle wytrzymałe i bardzo trudno je uszkodzić, co jest istotne zwłaszcza w przypadku pomieszczeń biurowych czy warsztatowych. Metal łatwo jest też utrzymać w czystości, dlatego w przypadku schodów spiralnych wykonanych ze stali nie musimy już pamiętać o ich dodatkowej konserwacji. Jedynym mankamentem schodów wykonanych z metalu jest twardość materiału – decydując się na zakup stalowych schodów, musimy liczyć się z tym, że przedmioty, które na nie upadną, mogą ulec zniszczeniu. Metal jest też zimny, dlatego jest dużo mniej przyjemny w dotyku niż np. drewno. 

Przed wyborem odpowiednich spiralnych schodów stalowych do naszego domu zalecamy konsultację z doradcą firmy przygotowującej nasz projekt, który nie tylko dokona wstępnej wyceny schodów, ale i podpowie, który rodzaj schodów będzie dla nas odpowiedni! 

Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *