April 18, 2024 Polska Year

Przewodowy system inteligentnego domu – na czym polega?

Nowoczesne systemy inteligentne znacząco zmieniają codzienne funkcjonowanie – zarówno w domu, jak i w pracy oraz w wielu innych miejscach. Wykorzystanie modułów oraz rozmaitych urządzeń pozwala nie tylko na skrócenie wielu czynności, ale także na zdalne zarządzanie wieloma instalacjami rozproszonymi na większej przestrzeni. Kryteria te spełnia przewodowy system inteligentnego domu.

W przeciągu ostatnich kilku-kilkunastu lat tego typu technologie stały się znacznie bardziej powszechne. Nie są to już rozwiązania, na które mogą pozwolić sobie wyłącznie osoby zamożne. O inteligentny dom coraz częściej pytają klienci indywidualni, firmy, placówki edukacyjne, a także sklepy.

I choć sporą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe, w wielu przypadkach zaleca się zastosowanie instalacji przewodowych. Zwłaszcza na etapie budowy lub generalnego remontu docelowego budynku.

Co to jest przewodowy system inteligentnego domu?

Mówiąc w sposób ogólny, Smart Home umożliwia integrację instalacji oraz urządzeń wykorzystywanych w domach lub innych budynkach. Będzie to między innymi oświetlenie, ogrzewanie, rolety i żaluzje, bramy i furtki czy też sprzęt RTV. W ramach jednego systemu, integrowane są czujniki, nadajniki oraz odbiorniki. Wszystko to tworzy inteligentny dom – użytkownik może więc sterować pracą poszczególnych elementów w sposób zdalny.

Połączenie wszystkiego przewodami zalecane jest na etapie budowy lub remontu. Takie rozwiązanie jest korzystne z co najmniej kilku powodów.

  •       Pełna stabilność działania – sterowanie instalacjami oraz urządzeniami w przewodowym Smart Home nie jest narażone na ewentualne zakłócenia, które mogą pojawić się w przypadku systemów bezprzewodowych. Zazwyczaj są powodowane zbyt małym zasięgiem oraz obecnością wielu przeszkód (ścian, podłóg, mebli etc.).
  •       Różne metody sterowania – użytkownik skorzystać może z przycisków zamontowanych na ścianach, paneli sterowania z wyświetlaczami lub metod zdalnych – poprzez aplikację zainstalowaną na urządzeniach mobilnych, sieć Internet i wiadomości SMS.
  •       Rozbudowa – istnieje możliwość rozbudowy systemu przewodowego o kolejne moduły.
  •       Integracja rozproszonych instalacji – Smart Home łączy je w jednym systemie. Niezależnie od tego, czy jest to niewielkie mieszkanie, duży dom czy też kilkupiętrowy budynek produkcyjny. Brak tu problemów z zasięgiem i innymi ograniczeniami. Użytkownik może również tworzyć sceny i harmonogramy działania.

Z czego składa się system przewodowy?

Za poszczególne funkcje odpowiadają moduły, które można łatwo dobierać w zależności do potrzeb użytkownika końcowego, a także specyfiki budynku. Dzięki temu przewodowy system inteligentnego domu pozwoli między innymi na sterowanie oświetleniem, integrację z centralami alarmowymi, dostosowanie pracy urządzeń RTV, a także na zdalne sterowanie ogrzewaniem, roletami czy też urządzeniami znajdującymi się w ogrodzie.

Chcąc uzyskać taką funkcjonalność, należy dobrać odpowiednie moduły, które są montowane w rozdzielniach. Na co warto się zdecydować?

  • Moduły oświetlenia – są to moduły wejść/wyjść, które zarządzają oświetleniem za pośrednictwem przekaźników na zasadzie włącz-wyłącz. Za sprawą magistrali CAN, moduły te mogą komunikować się z panelami dotykowymi, które pozwalają m.in. na uruchomienie scen. W tej grupie znajdziemy również moduły ściemniacza oświetlenia.
  • Moduły rolet – będą to specjalne moduły silnikowe, które posłużą do sterowania roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Posłużą również do zarządzania pracą żaluzji pionowych i poziomych, a także bram wjazdowych i garażowych.
  • Moduły czujników temperatury – współpracują z czujnikami, które mierzą temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Na tej podstawie system może sterować ogrzewaniem czy wentylacją. W systemie przewodowym wykorzystywane są także moduły sterowania zaworami ogrzewania.
  • Moduły przekaźników – są to moduły wykonawcze, podłączane bezpośrednio do elementów sterujących.
  • Moduły scen – bardzo ważne moduły, dzięki którym użytkownik może uruchomić zdefiniowane wcześniej sceny. W ten sposób istnieje możliwość sterowania pracą wielu instalacji i urządzeń za pośrednictwem jednego przycisku.

To oczywiście tylko wybrane moduły wchodzące w skład przewodowego systemu inteligentnego domu. Wykorzystywane są także moduły komunikacyjne, kontrolek, a także interfejsy magistrali CAN. Wszystko to tworzy system gwarantujący łatwe sterowanie wieloma instalacjami rozproszonymi po całym domu.

Źródło: F&F – system inteligentnego domu