To ostatni krok, jaki dzieli właściciela mieszkania od otrzymania kluczy. Odbiór techniczny, bo o nim mowa, pozwala sprawdzić stan techniczny lokalu i zgłosić deweloperowi wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Na co zwrócić uwagę podczas jego przeprowadzania?
Odbiór techniczny z fachowcem
W praktyce odbiór techniczny mieszkania to nic innego jak spisanie protokołu w asyście przedstawiciela dewelopera. Jeśli właściciel lokalu nie zna się na budownictwie, dobrą praktyką jest zabranie na spotkanie kogoś, kto fachowym okiem oceni mieszkanie. Taka osoba na chłodno przyjrzy się wnętrzom oraz łatwiej wyłapie ewentualne niedoskonałości. Emocje związane z odbiorem ukochanego lokum mogą skutecznie odebrać właścicielowi umiejętność obiektywnej oceny.
Ponadto niektóre usterki nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Laik może je pominąć, fachowiec natomiast z pewnością je dostrzeże. Niekoniecznie musi to być wykwalifikowany Inspektor Nadzoru Budowlanego, a po prostu ktoś z rodziny lub przyjaciół, kto zna się na budownictwie.
Odbiór techniczny na własną rękę – użyteczne wskazówki
Co jednak w sytuacji, gdy właściciel nie może skorzystać z pomocy bliskich, a jednocześnie nie chce zatrudniać specjalisty? Wówczas nie pozostaje mu nic innego jak przeprowadzenie odbioru technicznego na własną rękę. To możliwe do wykonania przedsięwzięcie. Trzeba tylko dobrze się do niego przygotować. Jak to zrobić?
- Po pierwsze, warto sporządzić listę najczęstszych błędów, jakie popełniają deweloperzy podczas budowy mieszkań. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi Internet. W sieci można znaleźć wiele poradników, które opisują typowe błędy firm deweloperskich, włącznie ze sposobami ich rozpoznawania. To niezwykle użyteczne wskazówki.
- Po drugie, dużo pomocnych informacji można uzyskać od rodziny lub znajomych, którzy niedawno dokonywali odbioru mieszkania od dewelopera. Warto więc poznać ich doświadczenia i zwrócić się o pożyczenie narzędzi, za pomocą których można sprawdzić ewentualne usterki, jeśli bliscy takowe posiadają. Wyeliminuje to konieczność ich kupowania na własną rękę.
- Po trzecie, spotkanie należy umówić o dogodnej porze dnia, najlepiej wtedy, gdy do mieszkania wpada najwięcej światła. Słońce to główny sprzymierzeniec kupującego. W jego świetle wszelkie ewentualne niedociągnięcia są widoczne jak na dłoni. Pozwala to dokładniej ocenić stan techniczny mieszkania.
- Po czwarte, warto opanować emocje związane z odbiorem ukochanego lokum. Nie są one dobrym doradcą. Mogą bowiem zaburzyć ogląd i sprawić, że kupujący pominie ocenę niektórych elementów. Dlatego należy do tego podejść rzetelnie, skrupulatnie i spokojnie, posiłkując się listą sporządzoną w pierwszym punkcie.
- Po piąte, nie warto obawiać się zwracania uwagi przedstawicielowi dewelopera na wszelkie, usterki. Drobne ukruszenie? Chropowate nawierzchnie? A może drobne rysy na ścianach? Choć to nieznaczne mankamenty, z czasem mogą się pogłębić. Dlatego warto poprosić o ich likwidację. Właściciel mieszkania ma prawo oczekiwać od dewelopera profesjonalnego podejścia i wyeliminowania niedoskonałości, zwłaszcza że zakup mieszkania to kosztowna inwestycja, której nie dokonuje się codziennie.
Nie ma jednak co się oszukiwać: mieszkania całkowicie pozbawione usterek nie istnieją. Nie zawsze przyczyna tkwi w niestaranności wykonawczej. Bywa, że materiały budowlane zachowują się inaczej, niż wynika to z ich specyfikacji. Najczęściej jednak powoduje to niewielkie niedociągnięcia, które deweloper jest w stanie szybko usunąć.
Wiele osób, które odbiór techniczny mieszkania ma już za sobą, podkreśla, jak istotny jest wybór odpowiedniego dewelopera. Profesjonalny podmiot nie tylko wykorzystuje sprawdzone technologie budowlane, ale również rzetelnie podchodzi do naprawy wszelkich ewentualnych usterek. Przykładem takiej firmy jest SŁAWBUD, który oferuje mieszkania na sprzedaż pod Warszawą. Ponad 25-letnie doświadczenie w branży i chęć ustawicznego rozwoju sprawiają, że deweloper ten świadczy usługi na najwyższym poziomie. Marzy Ci się atrakcyjne mieszkanie lub kameralny dom w okolicach Warszawy? SŁAWBUD ma dla Ciebie idealne rozwiązania.
Źródło: SŁAWBUD – osiedla Park Chopina