June 13, 2024 Polska Year

Maski do malowania niezbędne nie tylko w branży budowlanej

Maski do malowania to niezbędny element indywidualnej ochrony dróg oddechowych pracowników branży budowlanej. Maski zabezpieczają drogi oddechowe i płuca pracowników, którzy podczas prac budowlanych narażeni są na wdychanie szkodliwych pyłów i gazów. Warto jednak wiedzieć, że maski do malowania mogą znaleźć zastosowanie także poza branżą budowlaną. Dla kogo więc będą one przydatne? Gdzie jeszcze można wykorzystywać maski do malowania i jak właściwie je użytkować, aby były skuteczne? O tym wszystkim w poniższym tekście.

Dlaczego należy stosować maski do malowania?

Maski do malowania to jeden ze środków ochrony indywidualnej pracowników w różnych branżach. Stosowane są one tak w branży budowlanej, jak i w lakiernictwie, przy wykańczaniu wnętrz, ale również podczas czyszczenia pod ciśnieniem z użyciem chemicznych dodatków, czy przy dezynfekowaniu powierzchni. Jednak to, co najważniejsze to fakt, że maski do malowania stanowią bardzo dobrą barierę chroniącą drogi oddechowe i płuca przed działaniem szkodliwych substancji oraz wdychaniem różnych pyłów i gazów. 

Bywa jednak, że pracownicy poddają w wątpliwość konieczność stosowania maski do malowania, jako ochrony dróg oddechowych. Taka postawa wynika najczęściej z faktu, że maski do malowania lub też maski przeciwpyłowe chronią przed zagrożeniami zupełnie niewidocznymi gołym okiem. Ponadto niejednokrotnie skutki niestosowania odpowiedniej ochrony dróg oddechowych widoczne są dopiero po jakimś czasie. Dlatego też pracownikom narażonym na wdychanie szkodliwych substancji wydaje się, że ich zdrowie nie jest zagrożone. Jednak nic bardziej mylnego. Zaniechanie stosowania masek jako ochrony dróg oddechowych może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, a wśród nich astmy, pylicy płuc, zapalenia gardła czy krtani. Natomiast wdychanie substancji, które zawierają drobinki azbestu może wywoływać różnorodne nowotwory w obrębie układu oddechowego. Nie warto więc narażać swojego zdrowia i zawsze stosować maski do malowania, nie tylko w branży budowlanej.

W jakich sytuacjach używać maski do malowania?

Maski do malowania, jak sama nazwa wskazuje, stosowane są do zabezpieczenia dróg oddechowych podczas malowania, lakierowania i malowania proszkowego. Jednak warto wiedzieć, że czynności te wykonywane są nie tylko w branży budowlanej. 

Zastosowanie masek do malowania wykracza poza branżę budowlaną. Maski do malowania są nieodzownym elementem wyposażenia również lakierni samochodowych. Miejsca te pełne są szkodliwych oparów farb, które w zamkniętym pomieszczeniu stają się jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia, są miejscem gdzie bez odpowiedniej maski zabezpieczającej drogi oddechowe praca jest absolutnie niemożliwa. 

Maski do malowania stosowane są również w stolarstwie. Z jednej strony, w branży tej pracownicy mają do czynienia z pyłami uwalnianymi do powietrza w wyniku obróbki drewna. Z drugiej natomiast maski do malowania są niezbędne przy lakierowaniu powierzchni drewnianych. Równie dużym zagrożeniem co opary farb i lakierów są opary substancji żrących. W żadnym wypadku nie należy podejmować się pracy w kontakcie lub w bezpośrednim sąsiedztwie substancji żrących, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Niemałe zagrożenie dla dróg oddechowych stanowią wszelkiego rodzaju farby rozpuszczalnikowe, niezależnie od branży i miejsca zastosowania. Podobnym problemem i zagrożeniem są także farby nanoszone na malowaną powierzchnię natryskowo. O odpowiednim zabezpieczeniu dróg oddechowych, a więc stosowaniu maski do malowania, należy także pamiętać podczas klejenia, w szczególności na gorąco. Proces ten naraża organizm na działanie szkodliwych substancji. Łatwym sposobem na zabezpieczenie się przed nimi jest właśnie użycie maski do malowania, której zastosowanie jest niezwykle szerokie.

Jaką maskę do malowania wybrać?

Maski do malowania dostępne są w wersji jednorazowej lub wielorazowej. Maski jednorazowe nie zawsze jednak wykazują dostateczną jakość wykonania, a także nie zawsze zapewniają odpowiednią ochronę dróg oddechowych. Choć maski wielokrotnego użytku są nieco droższe, to jednak są zdecydowanie trwalsze i gwarantują pewną ochronę przed szkodliwymi substancjami zawieszonymi w powietrzu.

Źródło: Glovex – sklep BHP