April 16, 2024 Polska Year

Jak zorganizować gromadzenie odpadów podczas remontu?

Porządek na budowie i podczas remontu jest nieodłącznym elementem każdej inwestycji. Bez utrzymania ładu, nie będzie się dało przejść do kolejnego etapu prac, ani dobrze ocenić tego, co już zostało zrobione. Na dodatek, odpadów podczas remontu może się gromadzić naprawdę wiele. Niektóre z nich mogą być wręcz szkodliwe, zawierać ostre i niebezpieczne elementy. Dlatego do utrzymania porządku trzeba podejść z głową – i dobrze to zaplanować już na samym początku prac.

Zasady utrzymania porządku przy remoncie

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wszelkie odpady, które pojawiają się w czasie jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, nie mogą trafić do zwykłych odpadów komunalnych. Rzecz jasna, nie można ich zostawić gdziekolwiek, ani tym bardziej wywieźć do lasu – ponieważ jest to po prostu nielegalne, a na dodatek bardzo szkodliwe dla środowiska i otoczenia. Należy więc dobrze przemyśleć to, w jaki sposób będą składowane odpady poremontowe. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są kontenery na odpady. Można w nich składować zarówno gruz, jak i inne elementy, które zostają po przebudowie – mogą to być więc na przykład stare podłogi, okna, drzwi, kafelki.

Tego typu kontenery są wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na działanie środków chemicznych czy na zmienne warunki atmosferyczne. Jeśli nie ma potrzeby dodatkowego zamykania takiego kontenera, można zdecydować się na otwarty zasobnik – pomieści on dużo różnego rodzaju materiałów, także gałęzie czy konary, jeśli prace remontowe dotyczą ogrodu lub działki. Jeżeli jednak uznamy, że lepiej te odpady dodatkowo zabezpieczyć – ponieważ na przykład zawierają różnego rodzaju szkodliwe elementy – wtedy warto rozważyć wynajem kontenera zamkniętego. Każdy z takich kontenerów może pomieścić nawet do kilkudziesięciu ton odpadów.  Jeżeli remont dotyczy małego mieszkania i wiadomo, że tych odpadów nie będzie aż tak wiele, dobrym rozwiązaniem będzie wybór torby Big Bag – zajmuje bowiem zdecydowanie mniej miejsca niż kontener, a może pomieścić nawet tonę śmieci.

Wywóz śmieci i gruzu

Kiedy wiadomo już, w jaki sposób odpady poremontowe będą składowane, należy zastanowić się również nad tym, jak je przetransportować do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Nawet jeżeli remont w mieszkaniu będzie niewielki, to i tak duże ilości odpadów poremontowych mogą nie zmieścić się do zwykłego samochodu. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się wywozem śmieci i gruzu. Nie tylko zapewni ona właściwy transport, ale także zagwarantuje bezpieczny przejazd na całej trasie. Będziemy mieć również pewność, że wszystkie odpady trafią we właściwe miejsce.

Kompleksowa obsługa

Firma, która oferuje wynajem kontenerów na odpady często ma w swojej ofercie znacznie bardziej rozbudowany wybór usług w zakresie utrzymania porządku na budowie czy w czasie remontu. Można więc w jednym miejscu wybrać właśnie kontenery lub torby Big Bag, a jednocześnie zorganizować ich późniejszy transport. Na dodatek zagwarantuje także personel, który zajmie się usługą przewozu. Dysponuje także różnego rodzaju maszynami, które mogą przydać się w trakcie przeprowadzania całej inwestycji. Wszystkie posiadają niezbędne i aktualne badania techniczne, a operatorzy mają konieczne uprawnienia do obsługi tych sprzętów.

Pracownicy takiej firmy pomogą także w ocenieniu, na jak długo będzie potrzebny np. wynajem kontenera na odpady. Po to, żeby wiedzieć, że uda się składować tam wszystkie śmieci po remoncie, ale jednocześnie, żeby nie obawiać się, kiedy będą miały miejsce jakiekolwiek opóźnienia. Taka pomoc jest bardzo przydatna zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają styczności z branżą budowlaną, ale raz na jakiś czas muszą się zmierzyć z remontem w swoim domu czy mieszkaniu. Personel takiej firmy pomoże także oszacować, jak duży kontener będzie potrzebny. Dzięki temu nie będzie konieczności opróżniania kosza na odpady dosłownie co chwilę, a na dodatek wszystkie śmieci poremontowe będą składowane jak należy – w sposób pewny i bezpieczny.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *