December 4, 2023 Polska Year

Czy można zastosować fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?

Gospodarstwa rolne i zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego to podmioty, które mogą wiele skorzystać dzięki wykorzystaniu zielonej energii. Ekologiczny prąd znajdzie  zastosowanie w jednostkach specjalizujących się w produkcji roślinnej czy zwierzęcej oraz firmach przetwórczych.

Jak wykorzystać prąd z własnej elektrowni słonecznej

Energia elektryczna to podstawowe medium niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wykorzystywana jest nie tylko do celów mieszkalnych, ale także prowadzenia produkcji roślinnej, zwierzęcej oraz przetwórstwa. Jej zużycie jest uzależnione od wielkości produkcji oraz specyfiki gospodarstwa, jednakże zawsze stanowi znaczną część kosztów bieżących ponoszonych przez rolnika.

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rentowność prowadzenia działalności znacząco spada. Sposobem na stabilizację kosztów, ustalanie racjonalnych cen produktów rolnych i podniesienie konkurencyjności produkcji, jest montaż systemu fotowoltaicznego.

Energią pochodzącą z własnej elektrowni słonecznej możemy zasilić wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu, a także w całym gospodarstwie. Prąd z fotowoltaiki wykorzystuje się do oświetlenia budynków czy obejścia, zasilania sprzętu rtv i agd, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji, pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania domu i budynków gospodarczych. Ponadto, zieloną energię można użyć do obsługi urządzeń przy stawach hodowlanych, tężniach wodnych, nawadnianiu, a także do elektrycznych bram wjazdowych. Ekologiczny prąd może być również z powodzeniem stosowany do zasilania wszystkich procesów produkcyjnych w gospodarstwie.

Ile kosztuje fotowoltaika i kiedy inwestycja się zwraca

Cena systemu jest uzależniona od wielkości instalacji, a przede wszystkim od liczby modułów, które stanowią najdroższą część całej inwestycji. Warto jednak zaznaczyć, że wraz ze wzrostem mocy systemu pv, koszt 1 kWp mocy maleje. 

Należy powiedzieć, że zyski z posiadania paneli pv przychodzą od razu po podłączeniu systemu do publicznej sieci energetycznej. Inwestor zauważy oszczędności już w pierwszym rachunku za prąd. Poniesione wydatki zwrócą się po 6-10 latach od uruchomienia systemu. Długość tego okresu jest uzależniona od kilku czynników, w tym od wielkości inwestycji, autokonsumpcji wytworzonej energii, kierunku ustawienia modułów czy skorzystania z ulg podatkowych i dotacji.

Gdzie umieścić ogniwa fotowoltaiczne

Gospodarstwa rolne zazwyczaj mieszczą się w kilku budynkach, na dachach których można zainstalować całą instalację. Panele można montować zarówno na dachach płaskich jak i skośnych. Ważne, aby ich powierzchnia była dostatecznie duża, niezacieniona oraz dawała możliwość skierowania modułów najlepiej w stronę południową.

Elektrownię słoneczną można postawić także na gruncie. Rolnicy zazwyczaj posiadają teren, na którym można rozmieścić moduły tak, aby przynosiły jak najwyższy zysk i nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa. 

Jak dużą elektrownię słoneczną wybrać

Wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być każdorazowo dostosowana do potrzeb konkretnego podmiotu. To ważne, ponieważ jej przewymiarowanie spowoduje, że stanie się ona mniej opłacalna. Gospodarstwa rolne mogą zdecydować się na kilka rodzajów elektrowni słonecznych o zróżnicowanej mocy. Jeśli inwestor planuje zasilanie jedynie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu, to warto zdecydować się na panele pv o mocy do 10 kWp. W przypadku wykorzystania zielonego prądu w procesach produkcyjnych, powinna wystarczyć instalacja o mocy do 50 kWp. Powyższe systemy mogą być zbyt małe dla dużych zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. W ofercie firm specjalizujących się w montażu fotowoltaiki znajdują się także elektrownie zapewniające moc do 500 kWp i większe. 

Źródło: Inverter – fotowoltaika dla gospodarstw rolnych