April 16, 2024 Polska Year

Beton, deska czy klinkier – innowacyjne materiały i doskonały design

Do wykonania elewacji budynku najczęściej stosowane są tynki lub farby elewacyjne. Coraz większym powodzeniem cieszą się także inne innowacyjne materiały wykończeniowe, jak beton architektoniczny, deski elewacyjne czy płytki klinkierowe.

Warto jednak mieć na uwadze, iż tradycyjne deski, klinkier czy też beton architektoniczny to materiały dość trudne do ułożenia. Ponadto wymagają wielu zabiegów dodatkowych, jak zabezpieczanie przed wpływem czynników atmosferycznych. W przypadku tradycyjnego betonu architektonicznego istotna jest również tak zwana nośność ścian, gdyż płyty betonowe są bardzo ciężkie. Płytka klinkierowa natomiast jest dosyć krucha, ponadto należy liczyć się również z bardzo wysokim kosztem w przypadku zdecydowania się na takie wykończenie fasady.

Alternatywne materiały – beton elastyczny, płytki elastyczne, deska dekoracyjna

Na rynku można dostać materiały, które doskonale imitują zarówno beton architektoniczny, jak też klinkier czy deski. Te elementy wykończenia elewacji wykonane są z przyjaznych dla środowiska, trwałych i odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Sprawdzą się do wykończenia elewacji domu, są łatwe do ułożenia, trwałe, ognioodporne, a wygląd ściany, pokrytej nowoczesną elastyczną okładziną zadowoli nawet najbardziej wymagających. Natomiast to, który materiał wykończeniowy wybrać, zależy od wymagań inwestora, a także od samego budynku.

Deska elewacyjna

Deska elewacyjna Tabulo będzie dobrym wyborem dla osób ceniących klasyczne rozwiązania. Doskonale nadaje się do wykończenia ścian budynków, znakomicie imituje naturalne drewno, a fasada pokryta takim materiałem prezentuje się ciepło i elegancko. Jest to materiał nie tylko lekki i łatwy do ułożenia, ale również odporny na uszkodzenia oraz niepalny. Taką deskę można z powodzeniem wykorzystać także do wykończenia wnętrz budynków – na przykład korytarzy czy łazienek. Elastyczne okładziny imitujące naturalne drewno są dostępne w kilku odcieniach, bez problemu można zatem dobrać ten, który będzie najbardziej odpowiedni.

Elastyczny beton architektoniczny

Beton architektoniczny to materiał, który staje się coraz bardziej popularny. Nieco surowy i ascetyczny, dodaje jednocześnie elegancji fasadom budynków, sprawdza się również doskonale jako wykończenie wnętrz. Beton elastyczny jest prosty do ułożenia, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, a dzięki niewielkiemu ciężarowi może być stosowany w przypadku powierzchni o małej nośności. Doskonale sprawdzi się też w łazience czy w kuchni, ponieważ jest łatwy do utrzymania w czystości. W tym wypadku również można dokonać wyboru spośród kilku odcieni tego materiału.

Elastyczne płytki klinkierowe

Elastyczne płytki klinkierowe są dostępne w trzech wersjach – jako okładzina w rolce oraz pojedyncze (także narożne) i płytki w panelu. Ten produkt jest wyjątkowy, nie tylko jako doskonała imitacja klinkieru, ale również z uwagi na swoje właściwości. Odporne na warunki atmosferyczne oraz temperaturę elastyczne płytki klinkierowe Klinkiero sprawdzą się jako wykończenie kominów czy fasad i tarasów, a także wnętrz domów, na przykład okapów, z powodzeniem zastąpią tradycyjną glazurę, a dzięki elastyczności można ułożyć je nawet na wyjątkowo trudnych powierzchniach. Są znacznie lżejsze od tradycyjnego klinkieru, a sposób ich układania jest niezwykle prosty – wystarczy do tego wyposażyć się w nożyczki, odpowiedni klej a fugi wykonuje się zwykłym pędzelkiem.

Każdy z opisanych materiałów jest produktem ekologicznym, a więc przyjaznym dla środowiska naturalnego, trwałym, estetycznym i co najważniejsze odpornym na uszkodzenia. W połączeniu z odpowiednim impregnatem stanowi inwestycję na wiele lat, nada również indywidualnego charakteru każdemu wykończeniu dzięki swojej dostępności w wielu wersjach kolorystycznych.

Decydując się na jeden z trzech nowoczesnych materiałów wykończeniowych należy kierować się oczywiście własnymi preferencjami, dotyczącymi wykończenia elewacji czy wnętrz. Elastyczne okładziny elewacyjne dobrze komponują się także z innymi materiałami wykończeniowymi, co pozwala na uzyskanie niebanalnego efektu końcowego.

Źródło: Kosbud

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *