June 13, 2024 Polska Year

Gdzie wyrzucić płyty CD? – niszczenie nośników danych

Rozwój technologii ułatwił nam życie w wielu aspektach życia codziennego i pracy zarobkowej. W przypadku pracy biurowej wiele z dokumentów czy spraw służbowych przeniosło się do świata wirtualnego lub przybrało cyfrową postać. Powszechność tego zjawiska obserwujemy już od kilkudziesięciu lat, kiedy to zaczęto digitalizować kartoteki lub utrwalać dokumenty w wersji elektronicznej. Wraz z postępującą biurokracją rosło zapotrzebowanie na coraz pojemniejsze nośniki danych. Dyskietki zastąpiły płyty CD, te z kolei płyty DVD, a później nastały czasy pamięci USB, kart pamięci czy dysków przenośnych o coraz większej przestrzeni do zapisania. Choć epoka płyt CD i DVD chyli się już ku końcowi – przynajmniej w kwestii magazynowania na nich danych firmowych – wciąż w znacznej części polskich przedsiębiorstw i biur można je odnaleźć. W jaki sposób pozbyć się starych i niepotrzebnych płyt CD i DVD? Czy można je zwyczajnie wyrzucić do kosza na śmieci?

Odpowiedź jest prosta: oczywiście, że nie można. A przynajmniej, jeśli zawierają dokumentację przedsiębiorstwa – wyrzucanie dokumentów może być opłakane w skutkach. Wyrzucając dokumentację firmową, niezależnie od nośnika, na jakim została zapisana, nie tylko łamiesz prawo, ale także stwarzasz bezpośrednią okazję do wglądu w jej treść przez osoby niepowołane – kogoś, kto będzie chciał to wykorzystać na swoją korzyść albo przekazać bezpośredniej konkurencji. Tą drogą w łatwy sposób możesz ujawnić poufne bądź tajne informacje dotyczące swojej firmy, co może zakończyć się nie tylko poważnymi skutkami prawnymi, ale także stratami wizerunkowymi. Wyciek danych, a zwłaszcza w sferze danych osobowych, jest poważnym ciosem PR-owskim dla każdego przedsiębiorstwa. Spadek zaufania wobec firmy zawsze równa się spadkowi klientów, a ten wskaźnik w oczywisty sposób przekłada się na przychody firmy. Niszcz dokumenty, a nie wyrzucaj!

Przestarzałe nośniki danych mają to do siebie, że coraz trudniej sprawdzić, co właściwie zawierają. W nowoczesnym sprzęcie komputerowym próżno szukać stacji dysków. Większość producentów nie umieszcza jej w swoich urządzeniach ze względu na zwiększone koszty produkcji i przestarzałą technologię, która została zastąpiona bardziej wydajnymi rozwiązaniami. Coraz rzadziej korzystamy z optycznych nośników danych, jeśli chodzi o komputer i kwestie przechowywania danych. Pliki najczęściej przenosimy na dyskach zewnętrznych, przesyłamy za pomocą Internetu lub pobieramy z chmury. Jeśli nie jesteś pewien, co do zawartości płyt w Twoim biurze, ostrożniej będzie ich nie wyrzucać, tylko zniszczyć. Tylko jak pozbyć się płyt CD i DVD?

Prawidłowe niszczenie płyt CD może odbywać się dwojako. Albo w siedzibie swojej firmy posiadasz niszczarkę biurową z opcją niszczenia płyt, która spełnia wymagania normy DIN66399, albo korzystasz z usług specjalisty do spraw niszczenia dokumentacji. W pierwszym przypadku wystarczy włączyć niszczarkę i poświęcić chwilę na przemielenie płyt. Niektóre z modeli niszczarek biurowych posiadają możliwość niszczenia nośników optycznych i kart kredytowych, co pozwala w sposób zgodny z prawem pozbyć się niepotrzebnych nośników danych. Jednakże z niszczeniem innych nośników danych niż papier mogą wiązać się pewne skutki: szybsze zużycie niszczarki i częstsze serwisowanie (zwłaszcza w tańszych modelach niszczarek biurowych). W drugim przypadku całą pracę wykona za Ciebie profesjonalna firma outsourcingowa, która zutylizuje wszystkie Twoje dokumenty, niezależnie od nośnika na jakim zostały zapisane. Mogą być to papiery, wzmiankowane płyty, dyski twarde, czy też inne elektroniczne nośniki danych. Z pomocą firmy zewnętrznej wszystkie informacje zostaną wykasowane we właściwy sposób i zgodnie z obowiązującym prawem i normami, bez narażania się na wyciek informacji. Firma zewnętrzna odbierze od Ciebie materiały przeznaczone do zniszczenia, samodzielnie załaduje je w bezpieczne pojemniki na dokumenty i zutylizuje, wydając Ci stosowne poświadczenie. Wybór należy do Ciebie!

Źródło: Essi – Utylizacja dokumentów

in Biznes
Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *